Zimske Olimpijske Igre 1952. U Oslu

Mesto održavanja ove olimpijade prvo je određeno glasanjem članova Međunarodnog olimpijskog komiteta, a ne sastankom. Uz to, ovo su prve zimske igre koje su se održale u prepunoj evropskoj prijestolnici, što je natjecanje učinilo svečanijim.

Zimske olimpijske igre 1952. u Oslu

Zimske olimpijske igre 1952. uživale su veliko interesovanje gledatelja, jer je Norveška neprikosnoveni lider u zimskim sportovima. U takmičenju su učestvovale reprezentacije 30 zemalja. Po prvi put su na Igre došli sportisti sa Novog Zelanda i Portugala. Reprezentacijama Njemačke i Japana bilo je dozvoljeno, DDR tim je odbio sudjelovati. SSSR je postao član MOK-a samo godinu dana prije ove Olimpijade i, plašeći se niskih rezultata, sportsko rukovodstvo poslalo je samo promatrače u Norvešku.

Do početka Igara Norvežani su izgradili modernu bob stazu, ogroman stadion Bislett i rekonstruirali poznatu odskočnu dasku Holmenkollen. U istočnom dijelu Osla otvoreno je jedinstveno zatvoreno klizalište "Jordan Amphi", koje ispunjava sve međunarodne zahtjeve za održavanje turnira u hokeju na ledu.

Tokom izgradnje centralne sportske arene uvedeno je nekoliko tehničkih poboljšanja. Komentatori su dobili modernu opremu. Sjeverni dio tribine dat je novinarima i imao je stolove s telefonima. Ispod tribina bio je smješten moderan medicinski centar. Još jedna tehnološka inovacija ovih Igara bila je upotreba računara za izračunavanje rezultata za nastupe klizača.

Odigrano je 22 kompleta nagrada u osam sportova - bobu, alpskom skijanju i brzom klizanju, kombinovanom skijanju, skijaškom trčanju, skakanju, hokeju na ledu i umetničkom klizanju. Na Igrama-52 po prvi put su održana takmičenja među skijašima u trci na 10 kilometara, gdje je pobijedila Finkinja Lydia Videman. Hokej je održan kao egzibicioni turnir.

Junak Olimpijskih igara bio je norveški klizač Hjalmar Andersen, koji je osvojio tri zlatne medalje. Američka skijašica Andrea Lawrence-Mead i njemački bob Andreas Ostler osvojili su po dvije zlatne medalje.

Domaćini takmičenja pobijedili su u ekipnoj konkurenciji, sa 16 medalja, uključujući 7 zlatnih, 3 srebrne i 6 bronzanih medalja. Počasno drugo mjesto zauzeli su Amerikanci sa 11 medalja, treće mjesto zauzela je reprezentacija Finske.