Kakva Je Bila Prva Utakmica Ruske Reprezentacije Na Euru

Ruska reprezentacija odigrala je prvu utakmicu završnog dijela Evropskog fudbalskog prvenstva na dan otvaranja ovog turnira. Utakmica s češkom reprezentacijom započela je u poljskom Wroclawu, tri sata nakon službenog otvaranja Eura 2012. Gledalo ga je gotovo 41 hiljadu gledatelja na stadionu Meiski i milioni obožavalaca na TV ekranima kod kuće, u barovima i navijačkim zonama.

Kakva je bila prva utakmica ruske reprezentacije na Euru 2012

U prvih deset minuta susreta češki igrači bili su aktivniji od Rusa - duže su držali loptu i odmah počeli pritiskati kad su izgubili loptu. U 12. minuti naši igrači su dobili pravo na korner, koji nije doveo do pogotka, već je postao trag u hronologiji, nakon čega se ukazala na određenu igračku prednost ruske reprezentacije. I ključna epizoda u ovom poluvremenu, koja se dogodila nekoliko minuta kasnije. Prvo je Alan Dzagoev presjekao loptu gotovo na sredini terena, nadigravši dvojicu čeških igrača, i poslao je na desni bok našeg napada. Uslijedio je precizan pas do Aleksandra Kerzhakova, koji je pucao na gol, ali pogodio stativu, a Dzagoev, koji je opet bio na pravom mjestu, poslao je loptu u mrežu. Prihvativši gol, češki igrači bili su prisiljeni napadati više, što je stvorilo slobodne zone u njihovoj odbrani. U 25. minuti Rusi su to iskoristili - Roman Širokov povezao je Andreja Aršavina u napad, koji je loptu poslao u liniju napada, Kerzhakov. Nije mogao doći do lopte, ali Širokov je to odlično izveo, koji je već prešao u šok poziciju - rezultat je bio 2: 0. Tako je ostao do prekida u meču.

Drugi tamo započeo je razmjenom napada - Čehe je tjerala potreba za nadoknadom, a naši igrači nisu odustali od prilika koje su se pojavile u vezi s tim. Ali avaj, rivale su prekinuli jedan od napada Rusa tako uspješno da je dalekometno dodavanje dovelo Václava Pilarzha gotovo oči u oči s našim vratarom. Čeh je trenutak realizirao 100% i rezultat je postao ne toliko ugodan za rusku reprezentaciju - 2: 1. Cilj je nadahnuo protivnike, a Rusi su morali uložiti puno napora kako bi ugasili svoju aktivnost u napadu. Sredinom poluvremena su to uspjeli, osim toga, igrači obje ekipe počeli su se umarati od aktivnih akcija. Oba trenera pokušala su osvježiti napad izvođenjem izmjena u 73. minuti, a zatim puštanjem još jednog igrača u 85. minuti. U našem timu Dick Advocaat je prvo zamijenio Kerzhakova sa Romanom Pavlyuchenkoom, a zatim Dzagoev s Aleksandrom Kokorinom. Ali prije ove zamjene Džagoev je uspio ponovo da se istakne - nakon neuspjelog dodavanja Sergeja Ignaševiča, lopta se od češkog beka odbila do Pavljučenka, koji ju je odmah proslijedio Alanu, koji je snažno i precizno pogodio. Nakon samo 3 minute, Pavlyuchenko se zabio, primio dodavanje Aršavina i pobijedio češkog braniča. Prva utakmica ruske reprezentacije na Euru 2012. završena je rezultatom 4: 1, ojačavajući nadu navijača za uspješan nastup reprezentacije na ovom turniru.