Urugvaj Protiv Kostarike: Prva Senzacija Brazilskog Svjetskog Kupa

Utakmice u jednoj od najtežih grupa FIFA-inog svjetskog prvenstva u Brazilu počele su u Fortalezi na stadionu Castelan 14. juna. U kvartetu D, aktuelni prvaci Južne Amerike, Urugvajci, sastali su se sa reprezentacijom Kostarike.

urugvai_costa-rica

Prvo poluvrijeme susreta nije se razlikovalo u mnogim bodovnim situacijama. Neutralni navijači imali su puno pravo priznati da je ovo bilo jedno od najdosadnijih poluvremena na turniru. Međutim, jedan pogodak na stadionu koji prima oko 64.000 gledalaca se ipak dogodio. Rezultat je sa bijele tačke otvorio jedan od najboljih napadača na svijetu, urugvajski napadač Edinson Cavani. Urugvaj je poveo 1 - 0. Činilo se da će nakon pauze Južnoamerikanci stisnuti protivnika. Ali u stvarnosti se sve ispostavilo drugačije.

U drugom poluvremenu Kostarika je izašla kao da je druga ekipa. Počeli su ispadati zanimljivi napadi predstavnika Srednje Amerike, a Urugvajci nisu ništa pokazivali ispred. Pogodak Campbella u 54. minuti bio je sasvim prirodan. Igrač Kostarike pucao je u golmana Musleru izvan kaznenog prostora.

Tri minute kasnije, Duarte vodi Kostariku sa 2 - 1. Ovaj je događaj već bio šok za urugvajski tim. Potonji je uspio dva puta promašiti za tri minuta.

Mora se priznati da urugvajska reprezentacija, nakon što je primila dva gola, nije mogla ništa stvoriti na protivničkom golu. Suprotno tome, 84 minuta su bila kobna za Južnoamerikance. Zamjenski Urenya postiže treći gol nakon briljantnog prodornog dodavanja u urugvajski kazneni prostor. 3 - 1 u korist Kostarike.

Završni zvižduk sudije meča zabilježio je glavnu senzaciju prva tri igračka dana na Svjetskom kupu. Kostarikanci su uspjeli pobijediti urugvajsku reprezentaciju 3 - 1.