MFM-2016: Prikaz Utakmice Finska - Rusija

28. decembra ruska omladinska hokejaška reprezentacija odigrala je drugu utakmicu na svjetskom prvenstvu u Helsinkiju. Rivali Rusima bili su domaćini turnira, koji su u prvom susretu pobijedili Bjeloruse rezultatom 6: 0.

MFM-2016: pregled utakmice Finska - Rusija

Početak meča bio je za hokejaše Suomija. To je bilo sasvim očekivano, jer Finci igraju na domaćem ledu i jedan su od favorita svoje grupe. Ovako aktivna igra pod pritiskom finske reprezentacije urodila je plodom. Već u petoj minuti susreta finski hokejaši poveli su nakon pogotka Sebastiana Ahoa. Brzi napad naših rivala doveo je do udarca na gol Georgijeva, ali je naš vratar skrenuo pak, ali napadač Suomija već je čekao kraj na boku, koji je poslao granatu u gol.

Nakon promašenog gola, Rusi su pokušali prenijeti utakmicu na polovinu terena domaćina. Kao rezultat toga, Braginini štićenici uspjeli su zaraditi uklanjanje. Brojčanu većinu realizirao je Kirill Kaprizov u sedmom minutu.

Kraj perioda obilježio je još jedan pak protiv Rusije. Kada je ostalo još malo više od minute do igre do odmora, Fin Patrick Laine ispravio je pak u gol nakon šuta s plave linije. Na pauzi su timovi otišli 2: 1 u korist Finske.

Ruska reprezentacija započela je drugi period s tri jedanaesterca zaredom. U prvoj većini finski hokejaši povećali su prednost u rezultatu (3: 1). Ali Rusi su pokazali karakter. Štićenici Bragina zabili su u manjini, a onda su dva puta pogodili gol Finske, imajući još jednog igrača. Istakli su se Andrey Svetlakov, Pavel Kraskovsky i Vladislav Kamenev. Ali to nisu bili svi ciljevi u tom periodu. Rusi su postigli i peti gol. Pogodak je postigao Aleksandar Polunin. Tako su Rusi do drugog odmora od rezultata 1: 3 prenijeli brojeve na semafor u svoju korist - 5: 3.

Finska reprezentacija ponovo je započela posljednjih dvadeset minuta aktivno, što je rezultiralo četvrtim golom protiv Rusa. Alexi Saarela se istakao. Nakon promašenog gola, ruska reprezentacija je značajno dodala u igri, sve češće su Rusi pritiskali finsku reprezentaciju na gol. U 54. minuti Radel Fazleev postigao je šesti pogodak protiv Finaca.

Do posljednjeg zvižduka, rezultat na semaforu se nije mijenjao. Ruska reprezentacija izvojevala je tešku pobjedu nad Finskom rezultatom 6: 4, pokazavši karakter i pokazavši svoje borbene kvalitete.