MFM-2015 Hokej: Kako Je Održano četvrtfinale Rusije - SAD

Kasno navečer 2. januara po moskovskom vremenu ruska nacionalna reprezentacija u hokeju na ledu odigrala je četvrtfinalnu utakmicu u okviru omladinskog svjetskog prvenstva. Suparnici Rusima bili su njihovi vršnjaci iz Sjedinjenih Država.

MFM-2015 hokej: kako je održano četvrtfinale Rusije - SAD

Da bi identificirali pobjednike u četvrtfinalnom meču MFM-a 2015, štićenici Valery Bragin morali su se preseliti iz Toronta u Montreal. Na areni čuvenog kluba Montreal Canadiens Rusi su morali svladati otpor jednog od glavnih favorita omladinskog hokejaškog svjetskog prvenstva - Amerikanaca.

Prvo razdoblje za rusku reprezentaciju bilo je uspješno. Američki hokejaši često su kršili pravila. To je dovelo do činjenice da su Amerikanci pola perioda igrali u manjini. U 3. minuti susreta Ivan Barbashev realizirao je brojčanu prednost dva igrača. Rusija je povela 1: 0. Dalje, Amerikanci su opet nastavili faulirati. Rezultat je to drugi pogodak postignut protiv američke ekipe. Aleksandar Šarov u 16. minuti ponovo je uznemirio Amerikance. Pak je zakucan odmah po završetku sljedećeg kaznenog vremena američkog hokejaša.

U drugom periodu Amerikanci su značajno dodali. Ponavljali su se brzi napadi na američke igrače. U 33. minuti Anthony Di Angelo je dalekometnim udarcem smanjio zaostatak. U vrijeme pogotka ruski hokejaši bili su brojčano nadmašeni. Nakon toga Amerikanci su nastavili puno pucati po golu Šesterkina, ali naš je golman bio pouzdan. Vrijedno je napomenuti da su američki hokejaši tokom drugog perioda "bacali" Ruse tri puta.

Amerikanci su ponovo aktivno započeli treći period, ali prvi gol u tom periodu odletio je na vrata prekomorskih hokejaša. Sergej Tolčinski u 42. minuti doveo je rusku reprezentaciju u prednost (3: 1). Tada su Rusi počeli sistematski kršiti pravila. To je bilo zbog visokog pritiska Amerikanaca i ukupne igračke prednosti ovih posljednjih. Takva aktivnost američke hokejaške reprezentacije nagrađena je drugim pakom u naš cilj. U 49. minuti Zach Warenski opet je smanjio zaostatak između Amerikanaca na minimum. Ostatak perioda Rusi su bili isključivo u defanzivi. Za cijelu utakmicu, Shesterkin je odrazio više od četrdeset udaraca američkih igrača. Ova igra golmana postala je značajna pomoć cijeloj reprezentaciji u zadržavanju pobjedničkog rezultata. Ni Amerikancima nije pomogla praksa da na kraju sastanka golmana zamijeni šestim terenskim igračem. Rusija se izdržala i pobijedila 3: 2.

Napadi Valery Bragin igraju sljedeći meč na turniru 4. januara. Rivali Rusima u polufinalu bit će švedska reprezentacija.