Zimske Olimpijske Igre 1948. U St. Moritzu

Prve bijele olimpijske igre nakon Drugog svjetskog rata održale su se u Švicarskoj. Ova zemlja nije bila pogođena borbama, a St. Moritz je već bio glavni grad Olimpijskih igara 1928. godine. Stoga mu nije trebao poseban trening - glavni sportski objekti i iskustvo organizacije bili su dostupni.

Zimske olimpijske igre 1948. u St. Moritzu

Zimske olimpijske igre 1948. godine postale su jubilarne, pete po redu. Prisustvovalo je 669 sportista iz 28 zemalja. Politika je ostavila traga u organizaciji igara. Međunarodni olimpijski komitet nije dozvolio timovima iz Njemačke i Japana da učestvuju u takmičenju. Sovjetski Savez, koji je u to vrijeme počeo zauzimati vodeće pozicije u nekim sportovima, poslao je delegaciju funkcionera na igre. Po povratku je izvijestila da je prerano za SSSR da učestvuje na Zimskim olimpijskim igrama.

U St. Moritzu su odigrana 22 kompleta nagrada u 9 sportova: skijaško trčanje, hokej, umjetničko klizanje, nordijska kombinacija, bob, kostur, alpsko skijanje, klizanje i skakanje.

Šveđani su vladali u skijaškom trčanju. Postali su pobjednici u sve tri discipline - trci na 18 i 50 km, kao i štafeti 4x10 km. U singlu je samo jedna bronza pripala Fincima, koji su takođe bili drugi u štafeti. Još jedna bronzana medalja za norveški štafetni tim.

Očekivano, Kanađani su osvojili hokejaški turnir, ali ne bez poteškoća. Osvojivši isti broj bodova s reprezentacijom Čehoslovačke i zaigravši s njima neriješeno 0: 0, kanadski hokejaši dobili su zlatne medalje po najboljoj razlici između postignutih i promašenih golova.

U disciplinama alpskog skijanja Francuz Henri Oreye postao je heroj, osvojivši dvije zlatne i jednu bronzanu medalju. U skijaškim skokovima čitav postolj zauzeli su norveški leteći skijaši. Drugo mjesto zauzeo je pobjednik Olimpijskih igara 1932. i 1936. Birger Ruud. Ovaj hrabri čovjek bio je zatvoren u koncentracionom logoru zbog odbijanja da učestvuje u sportskim i političkim događajima tokom rata.

Klizači Norveške uzeli su zlato u tri od četiri discipline predstavljene na Olimpijskim igrama. Amerikanac Richard Button uveo je novu eru u umjetničko klizanje. U besplatni program uveo je akrobatske elemente i skokove. Button je postao prvi klizač koji je izveo dvostruki axel na Olimpijskim igrama.

U nezvaničnom poretku Norveška, Švedska i Švajcarska osvojile su po 10 medalja. Američka olimpijska reprezentacija našla se na četvrtom mjestu s devet medalja.