Kakve Su Bile Olimpijske Igre 1928. U St. Moritzu

Druge zimske olimpijske igre 1928. održane su u St. Moritzu (Švicarska) od 11. do 19. februara. Kandidati za Igre bili su Enelberg, Davos i St. Moritz. Izbor potonjeg je rezultat prisustva dobrih skijaških staza na ovom mjestu.

Kakve su bile Olimpijske igre 1928. u St. Moritzu

Zimskim olimpijskim igrama 1928. prisustvovalo je 25 zemalja, 491 sportista (od toga 27 žena). Medalje su dodijeljene u 13 brojeva od šest sportskih programa.

U brzom klizanju i skijanju rivalstvo se intenziviralo, ali rezultat se praktički nije razlikovao od rezultata prvih Olimpijskih igara 1924. godine. Sportisti iz Norveške izgubili su samo jednu od četiri zlatne medalje ovdje (skijanje).

U klizanju je finski Klas Thunberg osvojio dvije zlatne medalje na daljinama od 1500 m i 500 m. Norvežani Bernt Evensen i Ivar Ballangrud osvojili su po jedno zlato na istim takmičenjima.

Švedski skijaši pobijedili su u utrci na 50 km. Prema riječima stručnjaka, zbog otopljenja otečena teška skijaška staza spriječila je Norvežane da pokažu svoju visoku tehniku trčanja. Prelazeći udaljenost od 18 km, kada još nije bilo otopljenja, norveški skijaši pokazali su se mnogo jači od svojih rivala. Zlato na ovoj udaljenosti uzeo je Johan Grottmsbroten, bio je i prvi u biatlonu.

Švajcarski sportisti na takmičenjima kostura nisu uspjeli dobiti niti jednu medalju. Ali Amerikanci su uspjeli osvojiti zlato i srebro u trkama brzih saonica. Pokazalo se da su učesnici iz SAD-a u bobu bili jači od ostalih - pobijedila je druga američka ekipa, prva zauzela drugo mjesto.

Hokejaški turnir osvojili su Kanađani. Svojim rivalima iz Švedske nisu dali niti jedan gol.

Tokom takmičenja u umetničkom klizanju, samo je Gillis Grafström iz Švedske mogao odbraniti naslov prvaka, osiguravši medalju 1924. godine. U konkurenciji među ženama prvenstvo je osvojila Sonya Heni, norveška klizačica koja je godinu dana prije Olimpijskih igara postala svjetski prvak. U klizanju u paru, francuski klizači Pierre Brunet i Andre Joly uzeli su zlato. Austrijski umjetnički klizači dobili su dvije srebrne i bronzane medalje.

U ekipnoj konkurenciji, kao i na Igrama 1924. godine, pobijedili su sportisti Norveške, koji su dobili 93 boda (15 medalja, od čega 5 zlatnih, 5 srebrnih i 5 bronzanih). Na drugom mjestu bili su Amerikanci koji su osvojili 45 bodova (6 medalja: 2 zlatne, 2 srebrne i 2 bronzane). Treće mjesto zauzeli su atletičari Švedske koji su zaradili 35 bodova (5 medalja: 2 zlatne, 2 srebrne i 1 bronzana).