Ljetne Olimpijske Igre 1912. U Stockholmu

Pete ljetne olimpijske igre 1912. održane su u Stockholmu od 6. do 27. jula. Glavni grad Švedske izabran je za domaćina Igara na zasjedanju Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) 1904. u Berlinu.

Ljetne olimpijske igre 1912. u Stockholmu

Svečano otvaranje Igara Pete olimpijade održalo se 6. jula 1912. godine na Kraljevskom stadionu. Ceremoniji otvaranja prisustvovali su švedski kralj Gustav V i Pierre de Coubertin. Tribine stadiona, koje mogu primiti 32 hiljade gledalaca, bile su prepune.

Takmičenju je prisustvovalo 2407 sportista iz 28 zemalja. Održana su takmičenja u 14 sportova, što je bilo nešto inferiornije od broja disciplina prethodne olimpijade, ali ukupan broj takmičenja se povećao. Petoboj se prvi put pojavio u olimpijskom programu, prvi put su održana takmičenja u plivanju među ženama. Na Olimpijskim igrama u Stockholmu klasične discipline bile su uključene u program takmičenja - štafete 4 x 100 i 4 x 400 metara, kao i trčanje na 5000 i 10000 metara.

Takmičenje je održano u vrlo napetoj borbi, ali u mnogim sportovima favoriti su odmah određeni. Dakle, u trci na 800 metara Amerikancima nije bilo premca - James Meredith, Melvin Shepperd i Ira Davenport.

U trci na 5 km odvijala se dramatična borba između Finca Hannesa Kolehmainena i Francuza Jean Buena. Pobjeda je bila predviđena za francuskog trkača, koji je u preliminarnoj trci postavio novi svjetski rekord. I sam sportista nije sumnjao u pobjedu, vjerujući da nije imao dostojnih rivala. Međutim, odmah nakon početka trke postalo je jasno da mu mladi finski atletičar Hannes Kolehmainen neće popustiti. Trčali su cijelu udaljenost noga do noga - ako je jedan uspio krenuti naprijed, drugi ga je odmah sustigao, i tako sedamnaest puta. Nekoliko sekundi prije cilja Francuz je uspio doći ispred protivnika, ali u posljednjim metrima Finca ga je sustigao i prvi uspio proći kroz cilj. Rekord koji je dan ranije postavio Francuz odmah je poboljšan za 30 sekundi, što je bilo zaista fenomenalno postignuće. Na istoj olimpijadi Hannes Kolehmainen osvojio je još dvije zlatne medalje u trci na 10.000 metara i ukrštanju na 8.000 metara.

Amerikanci su bili u prednosti u bacanju kugle, a Patrick McDonald i Ralph Rose osvojili su zlato i srebro. Amerikanci su briljirali i na 110 metara s preponama, zlato je osvojio Fred Kelly.

Takmičenja u hrvanju bila su vrlo zanimljiva. Trajanje okršaja bilo je ograničeno na jedan sat, u slučaju izjednačenog rezultata pobjednik se određivao bodovima. Ali u polufinalu i finalu vrijeme nije bilo ograničeno, što je rezultiralo borbom između Rusa M. Kleina i Finca A. Asikainena koja je trajala 10 sati. Finac je pobijedio. Budući da ga je osvojio u polufinalu, odmah je morao sudjelovati u završnoj borbi bez odmora, koju je izgubio od švedskog sportiste. Odbijeni su svi protesti Finaca i Rusa koji su ih podržavali.

Bilo je mnogo takvih nepravednih odluka na ovoj olimpijadi. Dakle, kiša je počela tokom takmičenja u streljaštvu. Za švedske strijelce organizatori su odmah postavili nadstrešnicu, a sportisti iz drugih zemalja nisu smjeli pod nju. Kao rezultat, Šveđani su osvojili sedam zlatnih, šest srebrnih i četiri bronzane medalje. Pobjeđivali su i u ukupnom ekipnom plasmanu, dobivši 24 zlatne, 24 srebrne i 17 bronzanih medalja.

Pobjednici su nagrađeni na Kraljevskom stadionu. Nakon uručenja medalja, održan je banket kojem su prisustvovali svi učesnici takmičenja. Pierre de Coubertin govorio je o potrebi da se slijedeće olimpijade organiziraju još organiziranije i proslave ih s radošću i slogom.