Prva Ruska Bronza U ženskom Kosturu

Po prvi put u istoriji Olimpijskih igara, ruski sportista osvojio je bronzanu medalju u kosturu.

Elena Nikitina na stazi

U istoriji Olimpijskih igara, ruski sportisti koji se takmiče u disciplini ženski kostur nikada se nisu popeli na postolje. Do 2014. godine najbolja ruska atletičarka bila je Ekaterina Mironova, koja je na Olimpijskim igrama u Kanadi mogla zauzeti tek sedmo mjesto.

Na stazi za sankanje i bob Sanki, rusku ekipu kostura predstavljala su odjednom tri sportista u ovoj vrsti takmičenja - Elena Nikitina, Olga Potylitsyna i Maria Orlova. Prema rezultatima olimpijske trke, sve tri djevojke ušle su u prvih šest, što je za ekipu sasvim dobar rezultat.

Takmičenje ženskog kostura trajalo je dva dana. Nakon prvog dana takmičenja, Elena Nikitina zauzela je treću liniju tabele i uspela je da se održi na ovoj poziciji nakon svoje poslednje trke. Njeno ukupno vrijeme staze u četiri vožnje bilo je 3 minute i 54,30 sekundi. Pobjeda u obliku olimpijske zlatne medalje u ovom sportu pripala je predstavnici Engleske - Elizabeth Yarnold, a srebrna - Noelu Picus-Paceu (SAD).

Zanimljiva činjenica bila je da se Elena Nikitina počela neočekivano baviti kosturima, prije nego što je zaigrala za moskovsku nogometnu reprezentaciju. U rusku reprezentaciju kostura ušla je tek 2009. godine. Na svom prvom učešću na Svjetskom kupu Nikitina je odmah zauzela deseto mjesto, ispred svojih sunarodnika za nekoliko pozicija. Bronzana olimpijska medalja u Sočiju nije jedini postolje za 21-godišnjeg sportistu. U januaru 2013. postala je prva ruska djevojka koja je osvojila evropsko prvenstvo u kosturima.