Svjetsko Prvenstvo U Fudbalu 2014: Kako Je Njemačka Odigrala Svoju Drugu Utakmicu Na Svjetskom Prvenstvu U Brazilu

Grad Fortaleza je 21. juna bio domaćin druge utakmice Nijemaca u grupnoj fazi na FIFA-inom svjetskom kupu. Rival njemačkoj reprezentaciji u grupi G bili su beskompromisni afrički nogometaši reprezentacije Gane.

Svjetsko prvenstvo u fudbalu 2014: kako je Njemačka odigrala svoju drugu utakmicu na Svjetskom prvenstvu u Brazilu

Gotovo 60.000 gledalaca na stadionu u Fortalezi i još veći broj ljubitelja fudbala na TV ekranima je pratilo najzanimljiviju utakmicu između reprezentacija Njemačke i Gane. Igra je počela živahno. Lopta se praktično nije zadržavala na sredini terena. Obje ekipe su prvenstveno imale za cilj napad na protivnički gol. Međutim, u prvom poluvremenu publika nije vidjela postignute golove. Mora se reći da su Nijemci imali blagu prednost u prvih 45 minuta, ali su i afrički igrači nekoliko puta opasno napali Neuerov gol. Gaanci su najčešće šutirali na gol izvan kaznenog prostora. Timovi su na odmor otišli neriješenim rezultatom 0 - 0.

Druga polovina sastanka započela je vrlo veselo. Prvo je u 51. minuti Mario Götze pogodio vrata Afrikanaca nakon provjerenog dodavanja s boka. Goetze je udario glavom, ali lopta se rikošetirala u bedro Nijemca i tako se odbila u gol. Njemačka je vodila 1 - 0. Međutim, igrači Gane ubrzo su se vratili. Već u 54. minuti, nakon bočnog servisa, Andre Ayyu glavom je pogodio vrata Nijemaca. Nakon postignutog gola, Afrikanci su pristojno pojačali tempo, pokušavajući opasno kontranapadati. Nijemci su odigrali prvi broj. Kao rezultat, u 63. minuti brzi napad Afrikanaca doveo je do gola. Asamoah Gyan zauzima šok-poziciju i šutira tačno u dalji kut Nijemaca. Afrikanci izlaze naprijed 2 - 1.

Činilo se da bi se u meču mogla dogoditi senzacija, jer iako su Nijemci imali oštre napade, nedostajalo im je prilično prije gola. Međutim, klasa njemačkih igrača učinila je svoje. U 71. minuti, zamjenski igrač Miroslav Klose postiže svoj prvi gol na turniru i 15 u utakmicama na Svjetskom prvenstvu. Nijemci uspoređuju rezultat - 2 - 2.

Nakon toga, Njemačka je imala priliku da postigne više, a Gaanci su opasno napali, udarajući izvan kaznenog prostora na gol Nijemaca. Međutim, posljednji sudijski zvižduk popravio je borbeni remi 2 - 2.