FIFA-in Svjetski Kup 2014.: Kako Je Španija Izgubila Od Čilea

19. juna, u drugoj utakmici dana na čuvenom stadionu u Rio de Janeiru "Maracana", odigrala se odlučujuća utakmica za špansku reprezentaciju za nastavak borbe u Svjetskom kupu. Protivnici aktuelnih svjetskih prvaka bili su nepopustljivi Čileanci.

Španija - Chili_

Španska reprezentacija, koja je uvodni meč prvenstva izgubila od Holandije (1 - 5), nije imala pravo na grešku u duelu sa Čileancima. Glavni trener "crvene furije" napravio je niz promjena u startnoj postavi tima. Konkretno, nije bilo mjesta u bazi poznatog veznjaka Xavija. Španjolcima je bila potrebna pobjeda kako bi nastavili borbu za izlazak iz grupe.

Utakmica je započela opasnim napadom Južnoamerikanaca, ali nije bilo brzog pogotka. Španjolci su odgovorili dirljivim trenutkom, ali vratar je spasio čileansku reprezentaciju. U 20. minuti susreta španski igrači su, nakon što su izgubili loptu u centru terena, dobili brzi protunapad na autogol, čiji je rezultat bila lopta Eduarda Vargasa. Reprezentacija Čilea povela je, ali tada se činilo da Južnoamerikancima to ništa nije pružilo.

Nekoliko minuta kasnije, Diego Costa je iz blizine pogodio gol, ali je promašio cilj. A onda je Španija postigla drugi gol u svoju mrežu. Na kraju prvog poluvremena Alexis Sanchez je izveo slobodan udarac, ali Casillas je spašen. Međutim, lopta se odbila do igrača Čilea Charlesa Arangisa, koji je pucao od nožnog prsta do gola. Bilo je 44 minuta na poluvremenu, a Čileanci su poveli 2 - 0. Prvo poluvrijeme sastanka je završeno.

U drugom segmentu igre, Španjolci su pohrlili u napad. Busquets je imao sjajnu priliku, ali uspio je s nekoliko metara ne pogoditi gotovo prazan gol. Čileanci, s druge strane, nisu ni razmišljali o napadu u prvoj polovici drugog dijela, već su zadržali obranu. Mora se priznati da su to učinili Južnoamerikanci. Španija nije stvorila onoliko koliko bi voljeli njeni navijači.

Nakon 70 minuta Čileanci su počeli vršiti rijetke kontre. U jednom od njih, Mauricio Isla mogao bi "ubiti" cijelu spletku. Međutim, igrač Juventusa nije uspio dovršiti dodavanje. Isla je skliznuo u pribor nakon lopte i pucao iznad praznog kuta gola. Nakon toga, Španjolci su u agoniji nastavili napadati, davali dalekometne šuteve, ali golman Čilea Bravo nije dozvolio da lopta pređe gol-liniju.

Konačni rezultat 2 - 0 u korist Čilea omogućava Španjolcima da počnu pakirati kofere i pripremaju se za let kući. Južnoamerikanci sustižu Nizozemce i u meču trećeg kola igrat će za prvo mjesto u grupi B. Zasad Čile i Holandija imaju po 6 bodova.