Zimske Olimpijske Igre 1994. U Lillehammeru

1737 sportista iz 67 zemalja učestvovalo je na XVII Zimskim olimpijskim igrama u Lillehammeru (Norveška). Oni su se takmičili za 61 set nagrada u 12 sportova. Međunarodni olimpijski komitet organizirao je ove igre dvije godine nakon prethodnih kako bi razdvojio vrijeme ljetnih i zimskih olimpijskih igara.

Zimske olimpijske igre 1994. u Lillehammeru

Po prvi put u Lillehammeru, sportaši iz bivšeg SSSR-a igrali su kao zasebni timovi, dok je ruski tim pokazao odlične rezultate, osvojivši najviše zlatnih medalja - 11. Kao rezultat, zauzeo je prvo timsko mjesto, međutim, izgubivši u ukupan broj osvojenih medalja za Norvežane - 26 naspram 23.

Rusi su uzeli gotovo sve zlato u umjetničkom klizanju: Aleksej Urmanov u pojedinačnom klizanju muškaraca, Oksana Grischuk i Evgeny Platov u konkurenciji plesnih parova, još jedan trijumf u igrama bio je par Ekaterina Gordeeva i Sergej Grinkov. Predstavnica sovjetske škole umjetničkog klizanja, Ukrajinka Oksana Baiul, također je pobijedila kod žena.

Odlično je nastupila ruska biatlonska reprezentacija u kojoj je blistao Sergej Čepikov koji je osvojio sprint. Ženska ekipa, koju je predvodila Anfisa Reztsova, pobijedila je u štafeti, muškarci su pustili njemačku reprezentaciju i osvojili srebro. Još jednu zlatnu medalju našem timu donio je pobjednik muške trke na 20 km Sergey Tarasov.

Ženska skijaška ekipa koju su činile Lyubvi Egorova, Elena Vyalbe, Larisa Lazutina i Nina Gavrylyuk nikome nije ostavljala šansu. Ljubov Egorova postala je trostruka prvakinja igara u Lillehammeru, koja je također klasičnim udarcem pobijedila u trci na pet kilometara i trci na 15 km po sistemu Gundersen. Kod muškaraca u ovom sportu bio je veličanstven Norvežanin Bjorn Daly, koji je osvojio dva zlata i srebro. Uzbekistan je osvojio prvu zlatnu olimpijsku medalju. Lina Cheryazova bila je najbolja u slobodnim akrobacijama, prvi put predstavljena na Bijelim olimpijskim igrama.

Nažalost, ruski hokejaši ostali su bez medalja. U polufinalu naša ekipa nije mogla proći Šveđane, a u meču za treće mjesto izgubila je od Finaca. Finalna utakmica Švedska-Kanada prvi put u istoriji Olimpijskih igara završila je prepucavanjem, u kojem su Šveđani bili precizniji. Među ostalim junacima Lillehammera je norveški klizač Johan-Olaf Koss, koji je pobijedio na tri daljine.