Zimske Olimpijske Igre U Calgaryu 1988

Na 88. zasjedanju MOO-a u Baden-Badenu, kanadski grad Calgary dobio je pravo da bude domaćin XV zimskih olimpijskih igara. Ovo je bio treći pokušaj predstavnika grada, a drugi je put okrunjen uspjehom. Sportski program igara 1988. proširen je u odnosu na prethodnu olimpijadu za sedam disciplina odjednom, pa se ukupno trajanje takmičenja povećalo na 16 dana.

Zimske olimpijske igre u Calgaryu 1988

Posebno za Olimpijske igre u Calgaryju i susjednom gradu Canmoreu, izgrađeno je pet novih sportskih objekata, a nekoliko postojećih je rekonstruisano. XV Zimske olimpijske igre svečano su otvorene 13. februara 1988. godine na gradskom stadionu McMahon. Prije toga, štafeta olimpijske baklje prolazila je kroz zemlju 88 dana - baklja je putovala 18 hiljada kilometara ne samo u rukama trkača, već i na snježnim skuterima i psećim zapregama. Bila je to jedna od najdužih štafetnih trka s bakljama u povijesti Zimskih olimpijskih igara.

Igre 1988., kao i prethodne, održane su pod neospornim vodstvom sportista iz SSSR-a i DDR-a. Ovoga puta sovjetski olimpijci uspjeli su zaobići njemačke kako po broju nagrada (29 naspram 25), tako i po kvaliteti (još 2 zlatne medalje). Od 11 medalja s najvišim standardom koje su osvojili sovjetski sportisti, pet je osvojeno u skijaškom trčanju za muškarce i žene. U obje discipline parnog umjetničkog klizanja prvo i drugo mjesto zauzeli su predstavnici Sovjetskog Saveza. Reprezentacija SSSR-a ponovo je pobijedila na hokejaškom turniru. Sportisti DDR-a nisu imali premca u luge sportovima - u tri discipline osvojili su šest od devet nagrada, izgubivši jedno srebro i bronzu od svojih susjeda iz Zapadne Njemačke, a samo jednu bronzu od sovjetskog sportiste. Olimpijci iz Istočne Njemačke istakli su se i u takmičenjima u brzom klizanju, osvojivši na njima prokleto desetak medalja.

Američki sportisti su se pokazali još lošijim nego na prethodnim Olimpijskim igrama u Sarajevu. Po broju medalja američki tim bio je na devetom mjestu, osvojivši tri nagrade u brzom klizanju i umjetničkom klizanju. Domaćini 15 Zimskih igara dobili su jednu medalju manje, ali među njima nije bilo zlatnih. Ukupno je odigrano 46 kompleta nagrada, a za njih se takmičilo više od 1400 sportista iz 57 zemalja.