Kakve Su Bile Olimpijske Igre U Vancouveru

Od 12. do 28. februara 2010. godine, u kanadskom gradu Vancouveru održane su XXI Zimske olimpijske igre. Ova preko dva tjedna bila su ispunjena mnogim sportskim događajima. Sudionici i gledatelji postali su heroji i svjedoci pobjeda i poraza, doping skandala, borbe za olimpijske medalje i, nažalost, čak i tragičnih događaja. Ova Olimpijska igra za ruski tim bila je najneuspješnija u istoriji Igara.

Kakve su bile Olimpijske igre u Vancouveru

Od samog početka Olimpijske igre u Vancouveru održavale su se u znaku apsurdne tragedije: čak i prije otvaranja Igara, nekoliko sportista je povrijeđeno na bob stazi, a mladi perspektivni sportista iz gruzijskog tima Nodar Kumaritašvili, umro nakon naleta na metalni nosač. Stoga je ceremonija otvaranja Olimpijskih igara započela minutom šutnje.

Ali onda su se događaji razvijali prema planu, uprkos previše toplom vremenu i problemima s demonstrantima i štrajkačima koji su protestirali protiv globalizacije. Već sljedećeg dana, započeli su uobičajeni olimpijski radni dani, odigrala su se prva službena takmičenja - skakanje s odskočne daske K-90, u čijem je finalu pobijedio Švajcarac Simon Ammann, koji je u Vancouveru otvorio bodovanje za medalje.

Ruski skijaši započeli su svoje nastupe ne baš dobro, a kao rezultat toga dobili su tek četvrta mjesta, što su treneri objasnili lošim izborom ski voska. Prvu olimpijsku medalju za ruski tim osvojio je klizač Ivan Skobrev, koji je na daljini od 5 km zauzeo treće mjesto.

Ruski tim nastavili su proganjati neuspjesi: dvoborac Nijaz Nabejev, na kojeg su se polagale velike nade, uklonjen je sa takmičenja zbog povećanog nivoa hemoglobina u krvi. U prvom meču sa Fincima ruski hokejaši izgubili su 1: 5 i praktično odmah ispali iz borbe za medalje. Po prvi put nakon mnogo godina nije bilo ruskih sportista u konkurenciji sportskih parova.

Prvo zlato za Rusiju tek 5. dana Olimpijade osvojili su sprinter skijaši Nikita Kryukov i Alexander Panzhinsky. Evgeni Plushenko, kojem su predviđali zlato u umjetničkom klizanju, zauzeo je tek drugo mjesto, što je također postalo neugodno iznenađenje i razlog za duge sporove. Uspjeh su pratili plesači na ledu, skijaši u ekipnom sprintu, biatlonci i tegljači, koji su u kolekciju ruske reprezentacije dodali još nekoliko medalja. Po prvi put u istoriji ruskog sporta, Ekaterina Ilyukhina je osvojila zlatnu medalju u snoubordu. U neslužbenom ekipnom takmičenju ruska reprezentacija bila je tek 11. po broju olimpijskih medalja.

Na ceremoniji zatvaranja Olimpijskih igara, Vancouver je predao palicu ruskom gradu Sočiju. Nadajmo se da će sljedeća olimpijada, koja će se održati 2014. godine, donijeti više sreće i medalja našim sportašima.