Kako Su Se Ruski Biatlonci Predstavili U Pojedinačnoj Trci Za Muškarce Na Pokljuci

Sadržaj:

6. decembra, milioni Rusa gledali su pojedinačnu utrku muškaraca na Svjetskom kupu u slovenskoj Pokljuki. Kako su se pokazali sportisti ruske biatlonske reprezentacije? Ko je od sportista koji su učestvovali na takmičenju uspeo da održi pribranost, izazove ne samo protivnike, već i da se odupre magli iznad Pokljuke, staze koju su skije prekidale?

Biatlonci na daljinu

Pojedinačno takmičenje na 20 kilometara trebalo je početi 5. decembra. Do njega nije došlo zbog guste magle na Pokljuci. Početak je odgođen za sljedeći dan.

Biatlonci na cilju

Ukupni poredak za muškarce

Mnogi biatlonci pogrešno su prognozirali vremensku prognozu. Mislili su da će nakon početka trke padati snijeg, pa su odlučili trčati u 2. grupi. Martin Fourcade započeo je kao najekstremniji sudionik. Nije se takmičio samo sa ostalim biatloncima, već i sa skijaškom stazom koja je Pokljuku prekrila maglom. Vremenski tok nije bio visok. Fourcade je svu svoju pažnju usmjerio na pucanje. Pogodivši sve mete na 3 vatrene linije, imao je velike šanse za pobjedu. U završnoj fazi trke bio je drugi, izgubivši od njemačke biatlonke Shemp. Potonji je promašio prilikom gađanja, čime je eliminisao priliku za osvajanje zlata.

Biatlonac na daljinu

Nijemac Johannes Kühn u odsustvu je odnio pobjedu u pojedinačnoj trci za muškarce. Martin Fourcade se izborio sa zadatkom. Na vatrenoj liniji nije promašio, bio je 16 sekundi ispred Kuehna. Međutim, o pobjedi još nije moglo biti riječi, jer se vremenski odmak između njih smanjivao. 1000 metara prije cilja prepolovljen je. Bilo je jasno da Martin Fourcade kontrolira. Prešao je cilj, ispred Nijemca Johannesa Kühna za 4 sekunde. Pobjedom je Francuz dokazao da ga s pravom smatraju izuzetnim, izvanrednim sportistom. Johannes Kühn zauzeo je 2. poziciju. Bronzanu medalju osvojio je biatlonac iz Austrije Simon Eder. Nijemac nije pogriješio na streljani, ali pokazao je ne najbrže vrijeme. Takmičenje među muškarcima upotpunio je Ukrajinac Sergey Semenov (6. mjesto), predstavnik Norveške Vetle Christiansen (11. mjesto). U top 5 lidera ubrajaju se slovenski sportaš Jacob Fak, Nijemac Simon Schemmp.

Biatlonci na trci na daljinu

Kako su se biatlonci iz Rusije dokazali u trci?

Ruski biatlonci pokazali su se krajnje neuvjerljivim. Naši sportisti su ili dobro gađali na strelištu, ali su pokazali loše vrijeme na daljinu, ili obrnuto. Kada bi se sumirala brzina Aleksandra Loginova i Dmitrija Mališkoga, bilo bi moguće osvojiti medalju. Dmitrij je zauzeo 12. mjesto, a Aleksandar je brzinom Fourcade i 3 promašaja završio na 29. poziciji. Eliseev Matvey se dobro pokazao. Napravio je 2 greške u šutiranju i vraćen na 31. poziciju. Ovaj rezultat mu je omogućio da zauzme 20. mjesto.

Norvežanin Johannes Boe pokazao se najbrže na daljinu. Trku je prevladao poput munje i s 3 kaznena udarca završio na 7. mjestu. Martin Fourcade izgubio je brzinu od 1 minute 11 sekundi. Francuz je vremenom zauzeo tek 13. mjesto. Isti rezultat pokazao je i ruski biatlonac Loginov.

Aleksej Slepov pokazao je 20. put na daljini, ali je na streljani napravio 6 promašaja. Zauzeo je mjesto tek u 7. desetici. Latypov je potpuno propao u pojedinačnoj trci. Kasnio je na start, loše pucao, polako hodao. Edward je zauzeo tek 99. mjesto.

Mladi biatlonci iz Ruske Federacije još nisu spremni za osvajanje postolja. Iskusni sportisti Loginov i Malyshko prvo trebaju poboljšati svoje gađanje. Pucanje bez neuspjeha pomoći će biatloncima da se kvalifikuju za medalje.