Kakve Su Bile Ljetne Paraolimpijske Igre

Uveče 9. septembra, svečane ceremonije završile su XIV Letnje paraolimpijske igre 2012. u Londonu. Od 29. avgusta, sportisti sa invaliditetom iz 164 zemlje takmičili su se za titulu najboljeg.

Kakve su bile ljetne paraolimpijske igre

Sljedeće Paraolimpijske igre su gotove, a međunarodni stručnjaci ih već nazivaju najambicioznijim natjecanjima u cijeloj dugoj povijesti paraolimpijskog pokreta. To nije slučajno, jer se 4294 sportista borilo za pobjedu na takmičenjima koja su se održavala u glavnom gradu Engleske. Medalje su dodijeljene u 503 različita sporta. A ova činjenica govori o nesumnjivom napretku ove vrste takmičenja za osobe sa invaliditetom.

Pa ipak, rezultati bilo kojeg takmičenja ne ocjenjuju se prema njihovom masovnom karakteru, već prema broju osvojenih medalja u određenim zemljama. Svi sportiste iz Kine nazivaju apsolutnim herojima XIV Ljetnih paraolimpijskih igara. Dobili su 95 zlatnih medalja, samo malo do najviših nagrada do impresivnih 100. Ovo je neosporna pobjeda, jer čak i Rusi na kraju imaju gotovo tri puta manje zlata. I kao i sa ostalim sudionicima Igara, Kineze ne treba uspoređivati.

Sportska zajednica ozbiljno razmišlja da bi na sljedećim paraolimpijskim igrama, koje će se održati u Rio de Janeiru, kineski sportisti možda nadmašili američki tim. Kao što znate, 1984. godine osvojila je 137 nagrada najvišeg standarda za svoju zemlju.

Što se tiče Rusa, u napetoj i tvrdoglavoj borbi 182 člana ekipe primila su 102 medalje. Od toga 36 zlatnih nagrada, 38 srebrnih i 28 bronzanih medalja. A u ekipnom takmičenju ruski paraolimpijci zauzeli su počasno drugo mjesto. Ovo su izvrsni rezultati, jer u cijeloj povijesti Igara naš tim nikada nije nastupio tako uspješno. Najbolji rezultat prije toga - 21 "zlato" 1988. godine, 63 nagrade 2008. godine i osmo mjesto na tabeli 1992. godine.

Ali domaćini XIV ljetnih paraolimpijskih igara, Britanci, spustili su se s drugog reda tablice medalja na treći. Za njih su, za razliku od ruskih paraolimpijaca, sportisti glavnog olimpijskog tima nastupali sigurnije. Ali paraolimpijci su izgubili prednost stečenu u prošlosti u plivanju i biciklizmu.

Na četvrtom mjestu je ukrajinski tim, kao i na prethodnim Igrama. Peti je ostao Australcima, američki sportisti pali su na šesti. Pa, kao i uvijek nakon slijedećih Olimpijskih igara, netko ima razloga za napredak, a netko će pokušati zadržati osvojene pozicije.

Publika je dobila spektakularnu borbu, savladavanje, čvrstinu koja oduzima dah. A Igre su završile "Festivalom svjetlosti" na stadionu Stafford. Predsjednik Međunarodnog paraolimpijskog komiteta Philip Craven najavio je kraj Paraolimpijskih igara. Zastava Igara svečano je uručena predstavnicima naredne paraolimpijske prijestolnice - Rio de Janeira. Pred publikom su nastupili engleski muzičari, pjevači Rihanna i Jay Z.