Svjetsko Prvenstvo U Fudbalu 2014: Kako Se Igrala Nigerija - Argentina

25. juna u gradu Porto Alegre odigrala se finalna utakmica argentinske reprezentacije u grupnoj fazi Svjetskog kupa. Posljednji rival Argentincima u kvartetu F bila je reprezentacija Nigerije.

Svjetsko prvenstvo u fudbalu 2014: kako se igrala Nigerija - Argentina

Utakmica između Nigerije i Argentine postala je jedna od najspektakularnijih na svjetskom prvenstvu. Timovi su odmah počeli pokazivati svoj napadački potencijal. Tri minute nakon početnog zvižduka, Lionel Messi je otvorio gol. Međutim, Nigerijci su adekvatno odgovorili već u 4. minuti. Musa je računao na gol Južnoamerikanaca. Tako je do 4. minute sastanka rezultat već bio jednak - 1 - 1.

Nakon toga su obje ekipe pokušale oštro napasti. Argentinska reprezentacija je imala prednost u posjedu lopte, njihovi napadi su bili smješteni. Nigerijci su pokušali suparniku zaprijetiti oštrim kontrama. Međutim, gledaoci do posljednjih minuta prvog poluvremena nisu vidjeli golove. Ali u zgusnutom vremenu, Messi je postigao dvostruko, pametno izvevši slobodan udarac. Afrički golman bio je nemoćan - lopta je drugi put na meču otišla do vrata Nigerije. Timovi su na odmor otišli s prednošću Argentine 2 - 1.

Nakon pauze, timovi su ponovo razmijenili brze golove. Prvo je Musa postigao svoj dvojnik na meču. Nigerijci u centru pocepali su odbranu Južne Amerike, koja u ovom meču nije djelovala najbolje. Musa izjednačuje rezultat u 47. minuti. Brojevi 2 - 2 zasvijetlit će na ploči.

Prolazi samo nekoliko minuta, a Argentinci postižu i treći gol iz kornera. Marcos Rojo u 50. minuti susreta ponovo vodi Argentinu 3 - 2.

Još dvadesetak minuta Južnoamerikanci su imali prednost u posjedu lopte stvarajući opasne trenutke. Ali Nigerijci su oštro kontrirali i do 75 minuta. Musa je imao sjajnu priliku za het-trik, ali napadač nije pretvorio trenutak.

Završnih petnaest minuta prošlo je sa vodstvom Nigerije. Afrički nogometaši pritisnuli su Južnoamerikance u kazneni prostor. Argentinci su mogli samo kontranapadati. Međutim, aktivne akcije timova nisu dovele do još jednog postignutog gola - utakmica je završena minimalnom prednošću Argentine 3 - 2.

Obje ekipe plasiraju se u plej-of fazu turnira. Argentina pobjeđuje tri pobjede u tri meča i vodi Grupu F, Nigerija izlazi na drugo mjesto sa četiri boda. Sada timovi čekaju početak odlučujućih utakmica svjetskog nogometnog prvenstva u Brazilu.