Kako Je Gana Igrala Na FIFA-inom Svjetskom Kupu

Na Svjetskom prvenstvu 2010. u Južnoj Africi, reprezentacija Gane postigla je izvanredan rezultat. Afrički nogometaši uspjeli su se plasirati u četvrtfinale turnira, gdje su izgubili samo u izvođenju penala od Urugvaja. 2014. ganski navijači očekivali su sličan pozitivan ishod.

Kako je Gana igrala na FIFA-inom svjetskom kupu 2014

Igrači reprezentacije Gane na Svjetskom prvenstvu u Brazilu dobili su tešku skupinu. Svirali su u G kvartetu, koji su neki fudbalski stručnjaci izjednačili sa smrtnim grupama. Rivali afričkim nogometašima bile su ekipe iz Njemačke, SAD-a i Portugala.

Reprezentacija Gane odigrala je prvu utakmicu na turniru protiv SAD-a. Afrički fudbaleri primili su gol u prvoj minuti susreta. Tek u drugom poluvremenu igrači Gane su uzvratili. Međutim, meč nije završen neriješenim rezultatom. U posljednjim minutama utakmice, nakon kornera, američki nogometaši postigli su i drugi gol. Konačni rezultat početnog sastanka bio je razočaravajući za Ganu (1 - 2).

U drugoj utakmici turnira nogometaši Gane pokazali su vrlo dobar i kvalitetan nogomet, iako im se suprotstavila njemačka reprezentacija. Utakmica je završila borbenim neriješenim rezultatom 2 - 2. Štoviše, ganski nogometaši prvo su izgubili, a zatim i pobijedili. Međutim, prednost gandera nije bilo moguće zadržati - Nijemci su poravnali rezultat.

Nakon dvije utakmice na turniru, reprezentacija Gane imala je samo minimalne šanse za plasman u doigravanje. Afrikanci su morali u velikoj mjeri pobijediti portugalsku reprezentaciju. Međutim, reprezentacija Gane nije postigla željeni rezultat. Afrički nogometaši izgubili su meč rezultatom 1 - 2, što je odredilo odlazak Ganaca s turnira nakon završetka grupne faze.

Nastup reprezentacije Gane ocjenjuje se izuzetno nesrećnim. Afrički fudbaleri imali su minimalan cilj da se plasiraju iz grupe u fazu doigravanja, ali nije postignut.