Copa America 2016: Prikaz Utakmice SAD - Kolumbija

U noći 4. juna 2016. u SAD je počeo jubilarni turnir Copa America, posvećen stogodišnjici fudbalskih saveza Južne Amerike i stogodišnjici turnira među latinoameričkim reprezentacijama. Prestižnom takmičenju prisustvuju nacionalni južnoamerički timovi, kao i timovi iz Centralne i Sjeverne Amerike. Uvodna utakmica odigrala se u San Franciscu. Natjecale su se ekipe SAD-a i Kolumbije.

Copa America 2016: prikaz utakmice SAD - Kolumbija

Utakmica otvaranja Copa Amerike 2016. godine započela je intenzivnim tempom. Timovi od prvih minuta pokušavali su aktivno stvoriti golove za sebe, ali u prvih pet minuta nije bilo opasnih situacija ni na vratima Amerikanaca ni u kaznenom prostoru kolumbijske reprezentacije. Utakmicu je pogodila pogotkom u 8. minuti. Kolumbijska reprezentacija izborila je pravo za korner s desnog boka. Sjajni servis Edwina Cardone u kaznenom prostoru pronašao je svog adresata. Defanzivac AC Milana i Kolumbije Cristian Zapata poslao je loptu u gol jednim udarcem. Kolumbija je povela 1-0.

Nakon promašenog gola, Amerikanci su sreću pokušavali potražiti na tuđim vratima, ali napadima američke reprezentacije očito je nedostajala oštrina napada. Tokom cijelog prvog poluvremena može se razlikovati samo udarac Clinta Dempseyja izvan kaznenog prostora u 36 minuta. Lopta je letjela u blizini vratnice kolumbijske reprezentacije.

Na kraju poluvremena Kolumbijci su ponovo mogli da se istaknu. Prvo su fudbaleri Južne Amerike oborili napadački impuls američkog tima, a potom su imali pravo na penal. U 41. minuti kapetan Kolumbije James Rodriguez nije promašio. Na odmor su timovi otišli s dva gola prednosti kolumbijske reprezentacije.

Američka reprezentacija nije mogla aktivno započeti drugo poluvrijeme. Prvih petnaest minuta Kolumbijci su samouvjereno posjedovali inicijativu. Tek u 59. minuti Amerikanci su dobili pravo na prvi korner, nakon čega je postojala opasnost na vratima Ospine. Clint Dempsey je udario glavom, ali je golman, zajedno s kolumbijskim igračem obrane, uspio zaustaviti loptu na liniji. U 64. minuti isti Dempsey opasno je pucao iz slobodnog udarca, ali prvi broj Kolumbijaca odbio je udarac.

U posljednjih petnaest minuta sastanci nisu okrunjeni golovima. Kolumbijski reprezentativci imali su najbolje šanse za gol. U 77. minuti Carlos Bacca krenuo je jedan na jedan s američkim golmanom, ali je udarac Kolumbijca pogodio prečku.

Konačni rezultat susreta 2: 0 u korist kolumbijske reprezentacije omogućio je Južnoamerikancima da postignu prva tri boda na turniru i privremeno vode na ljestvici grupe A.