Copa America 2016: Prikaz Utakmice SAD - Paragvaj

Domaćini Copa America 2016 su finalnom meču u grupi A pristupili sa tri boda nakon dva obračuna. U posljednjem kolu Amerikanci su morali igrati s nogometašima Paragvaja.

Slika
Slika

Američki fudbaleri trebali su dobiti finalnu utakmicu. Tri boda bi Amerikancima zagarantovala pristup play-off fazi turnira, dok bi neriješen rezultat mogao ostaviti samo teoretske šanse za nastavak borbe za Američki kup. Paragvajcima, koji su u meču prvog kola zaradili samo bod, bila je potrebna samo pobjeda i povoljan ishod u obračunu Kolumbije i Kostarike.

Utakmica za navijače nije postala spektakularna. Paragvajci su tokom sastanka imali veći posjed lopte, češće su napadali protivnički gol (južnoamerički tim je imao značajnu prednost u šutevima). Međutim, Paragvajci nisu izvukli ništa značajno iz prednosti. Suprotno tome, u prvoj polovici prvog dijela američki igrači imali su nekoliko teoretskih šansi za gol. Čak i prije isteka pola sata igre, dodijeljena su dva opasna slobodna bacanja u blizini kaznenog prostora Paragvaja. Udarac američkih nogometaša nije imao preciznost.

U 27. minuti rezultat na sastanku i dalje je bio otvoren. Gaisy Zardes (SAD) dodao je dodavanje u paragvajski kazneni prostor, koji je presjekao sve obrambene redute južnoameričke obrane. S bijele tačke Clint Dempsey je bio precizan. Reprezentacija domaćina turnira povela je 1: 0. Prvo poluvrijeme završeno je rezultatom.

U drugom dijelu utakmice Paragvajci su pokušali eliminirati zaostatak. U 48. minuti Amerikanci su bili malobrojniji. Deandre Yedlin isključen je zbog drugog žutog kartona. Prednost jednog igrača nije pomogla Južnoamerikancima da poravnaju rezultat. Nekoliko minuta prije kraja meča Paragvajci su postigli pogodak, ali je gol otkazan zbog ofsajd pozicije.

Do posljednjeg zvižduka, rezultat se nije mijenjao. Amerikanci su izborili tešku radnu pobjedu, što je domaćinima sa šest bodova omogućilo da zauzmu prvo mjesto u grupi A. Paragvajska reprezentacija napusti turnir.