Najuspješnije Olimpijske Igre Za Reprezentaciju SSSR-a

Najuspješnije Olimpijske igre za reprezentaciju SSSR-a mogu se odrediti prema postotku zlatnih medalja u ukupnom broju odigranih setova. Ova relativna vrijednost tačnije odražava uspjehe sovjetskog sporta nego apsolutnu vrijednost, jer se u različitim godinama broj odigranih medalja mijenjao. XXII Ljetne olimpijske igre, koje su se održale u Moskvi 1980. godine, postale su rekord za sovjetski tim.

Najuspješnije Olimpijske igre za reprezentaciju SSSR-a

Neformalno prvenstvo na Olimpijskim igrama u Moskvi otkrilo je pobjednike: tim SSSR-a osvojio je 80 zlatnih, 69 srebrnih i 46 bronzanih medalja. Drugi je bio tim DDR-a sa rezultatom 47-37-42, a treći bugarski tim: 8-16-17. Uspjeh olimpijaca socijalističkih zemalja uglavnom je bio unaprijed određen, jer su mnoge igre bojkotirale ove igre protestirajući protiv uvođenja sovjetskih trupa u Afganistan. Među brojem bojkota bile su i Sjedinjene Države čiji su se sportisti tradicionalno takmičili sa učenicima sovjetskih sportskih škola. Kao rezultat bojkota, sovjetski sportisti uspjeli su osvojiti gotovo 49% ukupnih zlatnih medalja.

Ako ne uzmete u obzir Olimpijske igre u Moskvi, onda se Ljetne olimpijske igre, održane u Rimu 1960. godine, mogu pripisati najuspješnijim igrama SSSR-a. Sovjetski sportisti učestvovali su u njemu tek treći put tokom oživljavanja olimpijskog pokreta.

Na ovom sportskom forumu izvučeno je 134 kompleta medalja. U neslužbenom prvenstvu predstavnici SSSR-a pobijedili su čak i prepoznate favorite - američki tim. Sovjetski sportisti uspjeli su osvojiti 103 medalje, od toga 43 zlatne, 29 srebrne, 31 bronzane. Ako preračunamo ovaj pokazatelj u procentima, to je 32% od ukupnog broja medalja. Sovjetski sportisti nastupali su u svim vrstama programa, osim u hokeju na travi i fudbalu.

Sljedeće pobjedonosne olimpijske igre za sovjetske sportiste bile su Ljetne igre održane 1972. u Minhenu. Prvu liniju neslužbenog ekipnog prvenstva ponovo je zauzeo SSSR. Sovjetski tim osvojio je 50 zlatnih, 27 srebrnih i 22 bronzane medalje od 193 kompleta olimpijskih medalja. Uspjeh se procjenjuje na 26%. To su bile igre koje su okupile rekordan broj sudionika - 121 država poslala je svoje predstavnike u Minhen. Svaka od 29 disciplina programa igre ažurirala je prethodne rekorde, od kojih su mnogi postali ne samo olimpijski, već i svjetski.