Kakva Je Bila Olimpijska Igra 1976. U Innsbrucku

Dvanaeste zimske olimpijske igre održane su u austrijskom Innsbrucku od 4. do 15. februara 1976. godine. Značajno je da su isprva planirali da se održe u Denveru, ali rezultati ankete stanovnika Kolorada pokazali su da ne žele da se Olimpijske igre održavaju u njima. Stoga je Denver povukao kandidaturu. Druge olimpijske igre već su održane u Innsbrucku, pa su upaljena dva olimpijska svjetla.

Kakva je bila Olimpijska igra 1976. u Innsbrucku

Na Olimpijskim igrama 1976. godine učestvovalo je 1123 sportista, uključujući 231 ženu, iz 37 zemalja svijeta. Među novim sportovima program je obuhvatio i sportski ples na ledu. Dodata je i nova distanca u brzom klizanju - 1000 m. Muškarci su se borili za zlato u 8 sportova - biatlonu, skijanju, alpskom skijanju i brzom klizanju, hokeju, bobu, umetničkom klizanju i luge takmičenjima. Žene su se natjecale u alpskom skijanju, skijanju, tegljanju i brzom klizanju, kao i umjetničkom klizanju - ukupno 5 vrsta.

Najviše sportista poslali su NOO-i iz SAD-a - 94, Sovjetskog Saveza - 79, Austrije - 74. Samo 2 osobe NOC-i San Marina, Republike Koreje i Mađarske poslali su na Olimpijske igre. Većina sportista učestvovalo je u skijaškom trčanju - 106 muškaraca i 51 žena.

Ceremonija otvaranja XII zimskih olimpijskih igara u Innsbrucku održana je na istom stadionu kao i prije 12 godina.

Javnost je jako impresionirao Austrijanac Franz Klammer, koji je nastupio u spustu. Stazu je prošao prosječnom brzinom od oko 103 km / h. Tokom Olimpijskih igara oborio je više od jednog rekorda brzine, proslavio se hrabrošću i neustrašivošću.

Rosie Mittermeier, alpska skijašica iz Njemačke, bila je najbliže svom trećem olimpijskom "zlatu" na ovim Igrama. U spustu i slalomu bila je najbolja, ali u veleslalomu izgubila je od Kanađanke Katie Krainer, samo 0, 12 sekundi.

2 medalje najvišeg standarda osvojio je par iz DDR-a - Bernhard Germeshausen i Meinhard Nemer. U početku su bili prvi među dvije posade, a zatim u sastavu četvorke. Vrijedno je napomenuti da su sanke i bobovi iz DDR-a osvojili sve glavne nagrade u Innsbrucku (5 komada).

U umjetničkom klizanju Britanac John Curry postao je olimpijski prvak.

Najbolje su se pokazali sportisti iz SSSR-a na XII ORG. Samo u skijaškom trčanju osvojili su 4 "zlata" (2 i za muškarce i za žene). Biatlonac Nikolay Kruglov donio je 2 zlatne medalje u "kasicu prasicu" ruskog tima. Brza klizačica Tatyana Averina, pored 2 zlatne medalje, zaradila je i 2 bronzane medalje. I Raisa Smetanina dva puta je ovog puta postala olimpijska prvakinja i opet - osvajačica srebrne medalje.

Prvi ikada olimpijski prvaci u plesu na ledu bili su Aleksandar Gorškov i Ljudmila Pahomova. Irina Rodnina takođe je osvojila zlatnu medalju u Innsbrucku, u paru sa Aleksandrom Zajcevim.

U brzom klizanju sovjetski sportisti su takođe bili najbolji, osvojivši 4 zlata od 9 (3 - žene, 1 - muškarci). U hokeju je reprezentacija SSSR-a bila i najjača.

Kao rezultat toga, reprezentacija Sovjetskog Saveza zaradila je rekordni zbir bodova (192) i medalja (27) u istoriji ORG. Zlato ih je bilo 13, srebro - 6, bronza - 8. Drugo mjesto zauzela je ekipa DDR-a sa 135 bodova i 19 medalja (7 + 5 + 7), treće - SAD sa 73 boda i 10 medalja (3 + 3 + 4).