Zimske Olimpijske Igre 1956 U Cortini D'Ampezzo

Pete (zimske) olimpijske igre održane su 1956. u Cortini d'Ampezzo (Italija) od 26. januara do 5. februara. U njima su učestvovala 942 sportista, uključujući 146 žena, iz 33 zemlje. Ove godine je tim SSSR-a debitirao na Igrama (53 sportista), što je radikalno promijenilo odnos snaga. Ukupno je održano 245 takmičenja u 5 sportova, program skijaških trka je promenjen i proširen. Dakle, umjesto trke na 18 km, održale su se skijaške trke na 15 i 30 km. Žene su se borile za zlato u štafeti 3x5 km.

Zimske olimpijske igre 1956 u Cortini d'Ampezzo

Već 1920-ih i 1930-ih Cortina d'Ampezzo je bila prilično poznato središte zimskih sportova. Ovdje su održana prvenstva u alpskom skijanju i skijanju. Ovo odmaralište je takođe bilo nominirano za Olimpijske igre 1940.

Do početka Igara grad je u potpunosti transformiran. Podignut je predivan moderan stadion sa tri etaže, pripremljena brdska staza za klizače na visokoj nadmorskoj visini. Izgrađena je i nova odskočna daska (80 m) - prema rečima učesnika takmičenja, jedna od najboljih na svetu.

Prvi put ove godine jedan od sportista u ime svih učesnika Igara položio je olimpijsku zakletvu (to je učinila Italijanka Juliana Chenal-Minuzzo). Po prvi put je izveden i televizijski prenos takvih takmičenja.

Kao što je već spomenuto, sportisti SSSR-a su radikalno promijenili odnos snaga u svoju korist. Natjecali su se na svim natjecanjima, osim u bobu i umjetničkom klizanju. L. Kozyreva je zaradila prvo zlato u trci na 10 km za Sovjetski Savez, a drugo i treće mjesto takođe su podijelili sovjetski skijaši. U štafeti je sovjetska ekipa osvojila srebro, a potom su finski skijaši. Prvi olimpijski pobjednici u istoriji, a ne iz skandinavskih zemalja, bili su i naši sportisti - Pavel Kolchin je doprinosio 3 nagrade reprezentaciji SSSR-a - 1 zlatnoj i 2 bronzane medalje.

U skijaškom trčanju za muškarce borba je bila relativno izjednačena. Norvežani, Finci, Šveđani i sportisti iz SSSR-a dobili su po jedno najviše priznanje. U skijaškim skokovima najbolji je bio Finac L. Hyvärinen (81 i 84 m), koji je vježbao novu skakačku tehniku, a S. Stenersen iz Norveške slavio je pobjedu u biatlonu. U takmičenjima u alpskom skijanju sa sigurnošću je dominirao Austrijanac A. Sailer, pobijedivši u sve tri vrste natjecanja.

Što se tiče glavne senzacije VIII Zimskih olimpijskih igara, sovjetski sportisti su je predstavili publici. Norvežani, koji su bili glave i ramena prije svega 1952. godine, bili su zadovoljni sa samo dvije srebrne nagrade. Sportisti iz SSSR-a ovoga puta bili su bolji: to su dokazali novi svjetski rekord (40, 2 s) i "zlato" E. Grishin na udaljenosti od 500 m, kao i dva svjetska rekorda (i, naravno, 2 zlatne medalje) na udaljenosti od 1500 m svi isti Grishin i Yu. Mikhailov. Olimpijski rekord na daljini od 5000 m postavio je naš B. Shilkov. Sjevernjaci su pobjedu slavili samo jednom - na 10.000 m (1. mjesto zauzeo je Šveđanin S. Erickson).

U bobu (dvojka) Talijani su osvojili srebrne i zlatne medalje, Švajcarci zlatne medalje u četveracima, a Italija je bila zadovoljna drugim mjestom. U pojedinačnom klizanju klizači iz SAD-a postali su prvaci, u parnom programu - iz Austrije.

Hokejaši reprezentacije SSSR-a samopouzdano su pobijedili sve rivale i postali prvaci Olimpijskih igara, a nepobjedivi Kanađani zadovoljili su se samo 3. mjestom, puštajući SAD da napreduju (izgubili su od Amerikanaca 1: 4).

Kao rezultat, SSSR je u ukupnom poretku zauzeo prvu liniju - 104 boda i 16 medalja (7-3-6), drugo mjesto bilo je u Austriji - 66, 6 bodova i 11 medalja (4-3-4), treće mjesto bilo je u Finskoj - 57 bodova i 6 medalja (3-3-1).