Zimske Olimpijske Igre 1932. U Lake Placidu

Zimske olimpijske igre 1932. održane su u Sjedinjenim Državama, u Lake Placidu, i postale su prve olimpijske igre koje su se održale u Sjevernoj Americi. Dogodili su se tokom globalne finansijske krize, pa su bili primjetno inferiorni u odnosu na prethodne u pogledu broja zemalja učesnica i broja sportista.

Zimske olimpijske igre 1932. u Lake Placidu

Zimske olimpijske igre počele su se održavati 1924. godine, a takmičenje u Lake Placidu bilo je treće u njihovoj istoriji. Svjetska financijska kriza ostavila je primjetan pečat na njihovo držanje, broj sportista i zemalja učesnica značajno se smanjio u odnosu na Igre 1928. godine. U igrama su učestvovala ukupno 252 sportista iz 17 zemalja, a 150 sportista predstavljalo je dvije države - SAD i Kanadu.

Na trećim zimskim olimpijskim igrama predstavljene su sportske discipline kao što su bob, brzo klizanje, skijaško trčanje, nordijska kombinacija, skakanje, hokej i umjetničko klizanje. Curling i utrke sa psećim zapregama prikazani su kao demonstracijski sportovi.

Na tim igrama nije bilo predstavnika Sovjetskog Saveza; oni su počeli učestvovati na Zimskim olimpijskim igrama tek 1956. godine. Prvo mjesto u ekipnoj disciplini osvojili su sportisti iz SAD sa 6 zlatnih, 4 srebrne i 2 bronzane medalje. Drugo mjesto pripalo je olimpijcima iz Norveške: 3 zlatne, 4 srebrne i 3 bronzane medalje. Treće mjesto pripalo je Šveđanima sa jednom zlatnom i dvije srebrne medalje. Ukupno su predstavnici deset zemalja osvojili olimpijske medalje.

Na hokejaškom turniru sudjelovale su samo četiri ekipe - reprezentacije SAD-a, Kanade, Njemačke i Poljske. Po prvi put su mečevi održani na zatvorenom klizalištu, kanadski tim je postao olimpijski prvak, drugo mjesto pripalo je sportistima iz SAD-a, treće je osvojila Njemačka.

Na bob stazi Amerikanci nisu imali premca, uzeli su svo zlato, jedno srebro i jednu bronzu iz dva odigrana seta medalja. Sportisti iz Sjedinjenih Država nastupili su jednako impresivno u brzom klizanju, uzimajući zlato na sve četiri daljine.

U skijaškom trčanju glavna borba za medalje odvijala se između Šveđana, Finaca i Norvežana. U kratkoj trci od 15 kilometara Šveđani su uzeli zlato i srebro, Finci su otišli do bronce. U maratonu od 50 km finski skijaši osvojili su zlato i srebro, a Norvežani bronzu. Konačno, u skijaškoj nordijskoj disciplini čitav postolj pripao je sportašima iz Norveške. Vladali su i u skijaškim skokovima, osvojivši sve tri medalje.

Karl Schaeffer iz Austrije osvojio je zlato među umjetničkim klizačima u muškom klizanju, Sonya Henie iz Norveške među ženama. U klizanju u paru zlato je pripalo Andréu Brunetu i Pierreu Brunetu.