Ljetne Olimpijske Igre 1920. U Antwerpenu

Ljetne olimpijske igre, VII po redu, održane su u Antwerpenu. Službeno su otvoreni 14. avgusta, a zatvoreni 30. avgusta. Međutim, prva takmičenja u njihovim okvirima (takmičenja klizača i hokejaša) održana su još u aprilu. U julu su se nautičari i strelci borili za medalje, a fudbaleri su igrali u avgustu i septembru.

Ljetne olimpijske igre 1920. u Antwerpenu

Olimpijske igre 1920. u Antwerpenu održane su ukupno od 23. aprila do 12. septembra. 2675 sportista (uključujući 78 žena) iz 29 zemalja svijeta takmičilo se za najviše nagrade u 158 disciplina iz 25 sportova. Najmlađi učesnik bio je Nils Skoglund iz Švedske (14 godina i 8 dana), najstariji Oskar Swann, ponovo iz Švedske (72 godine i 281 dan). Američka reprezentacija zaradila je najviše medalja - 94 komada. Amerikanci Lloyd Spooner i Willis Lee imali su najviše medalja - po 7 komada.

Atletska takmičenja održana su od 15. do 23. avgusta. Za medalje u 29 disciplina takmičilo se 509 muškaraca. Najmlađi sportista bio je Španjolac Diego Ordonez (16 godina i 283 dana), najstariji Matt McGrath, rodom iz Sjedinjenih Država (42 godine i 243 dana). Finn Paavo Nurmi i Šveđanin Erik Backman zaradili su najviše nagrada - po 4 medalje.

Za muškarce je prvi put dodana trka na 3000 m s preponama.

Sportisti iz Njemačke i savezničkih zemalja u Prvom svjetskom ratu (Bugarska, Turska i Austrougarska) nisu pozvani. Iz političkih razloga ni sportisti iz sovjetske Rusije nisu prisustvovali Olimpijskim igrama.

U Antwerpenu je prvi put podignuta olimpijska zastava i izrečena olimpijska zakletva - ove tradicije poštuju se danas.

Junak Igara bio je Finac Paavo Nurmi, koji je osvojio kros u pojedinačnom i ekipnom prvenstvu i trci na 10 000 m, a također je zaradio srebrnu medalju u utrci na 5000 m. Englez Albert Hill zaradio je 2 vrhunske nagrade - na 800 i 1.500 m trke.

U Antwerpenu je karijeru završio osvajanjem četvrte zlatne olimpijske medalje u karijeri (maraton), jednog od junaka Olimpijskih igara 1912. u Stockholmu - stanara Hannesa Kolehmainena. Pored četiri zlatne nagrade, imao je i jedno "srebro".

Ukupni poredak medalja (po broju najviših nagrada) predvodio je američki tim sa 9 zlatnih, 12 srebrnih i 8 bronzanih medalja. Finska je takođe imala 9 zlatnih medalja, ali su srebro i bronza bile 4, odnosno 3. Treće mjesto - Velika Britanija - 4 nagrade svake vrijednosti.