Zimske Olimpijske Igre 1976. U Innsbrucku

Tokom sukoba između Sovjetskog Saveza i zapadnih zemalja, olimpijska takmičenja nisu imala samo sportski, već i važan politički značaj - dva sistema, socijalistički i kapitalistički, pokušali su dokazati čija je verzija razvoja bila ispravnija. Olimpijada u austrijskom gradu Innsbrucku, gdje se odvijala očajnička borba za nagrade, nije bila izuzetak.

Zimske olimpijske igre 1976. u Innsbrucku

U početku se olimpijada trebala održati u SAD-u, u Denveru. Međutim, stanovnici grada na referendumu su glasali protiv igara, pa se Olimpijski komitet našao u teškoj situaciji. Kao rezultat toga, Innsbruck, koji im je već bio domaćin 1964. godine, pristao je biti domaćin Olimpijskih igara.

Na zimskim olimpijskim igrama učestvovalo je 1123 ljudi iz 37 zemalja. Održana su takmičenja u deset sportskih disciplina: alpskom skijanju, bobu, brzom klizanju, biatlonu, skokovima, skijaškim trkama, skijaškom trčanju, kombiniranom skijanju, umjetničkom klizanju i hokeju. Prema rezultatima olimpijade, sportisti iz Sovjetskog Saveza izborili su bezuslovnu pobjedu, osvojivši 13 zlatnih, 6 srebrnih i 8 bronzanih nagrada. Drugo mjesto zauzeo je NDR sa 7 zlatnih, 5 srebrnih i 7 bronzanih medalja. Predstavnici SAD-a dobili su treće mjesto - 3 zlatne, 3 srebrne i 4 bronzane medalje.

Hokej je uvijek jedno od najspektakularnijih takmičenja na Zimskim olimpijskim igrama. Nažalost, kanadska momčad, koja je bojkotovala igre, nije se natjecala u Innsbrucku, pa su se vječni rivali - ekipe SSSR-a i Čehoslovačke - u finalu borili za pravo da budu nazvani najjačom momčadi svijeta. Početak sastanka nije bio naklonjen hokejašima iz SSSR-a, već u prvom poluvremenu gubili su rezultatom 0: 2. U drugom poluvremenu uspjeli su uzvratiti, ali u trećem, osam minuta prije kraja, Česi su ponovo poveli. Ipak, njihovim očekivanjima nije bilo suđeno da se ostvare - ciljevi Aleksandra Jakšuva i Valerija Harlamova omogućili su timu iz SSSR-a da četvrti put zaredom postanu prvaci. Česi su dobili drugo mjesto, treće su zauzeli atletičari iz Njemačke.

Sovjetski sportisti takođe su se dobro pokazali u umetničkom klizanju. Irina Rodnina i Aleksandar Zajcev osvojili su zlato u klizanju u paru, dok su Ljudmila Pahomova i Aleksandar Gorškov osvojili ples na ledu. U pojedinačnom klizanju za muškarce srebro je pripalo Vladimiru Korolevu, koji je bio drugi nakon izvrsnog Britanca Johna Curryja. Amerikanka Dorothy Hamill zasluženo je osvojila zlatnu medalju među ženama.

Igre su bile uspješne i za sovjetske skijaše. U trci od 30 kilometara pobijedio je Sergej Saveljev, u trci na 15 kilometara Nikolaj Bažukov i Jevgenij Beljajev zauzeli su prva dva mjesta. U timskoj trci ekipa Sovjetskog Saveza uspjela je osvojiti bronzu, zlato su osvojili atletičari iz Finske.

Raisa Smetanina bila je prva u ženskom skijaškom trčanju na 10 kilometara, sovjetske djevojke osvojile su zlato u štafeti.

Zlatnu medalju SSSR-u su odnijeli i biatlonci - u pojedinačnoj trci na 20 kilometara Nikolaj Kruglov je postao prvi, u štafeti nije bilo premca sovjetskim sportistima.

Zimske olimpijske igre 1976. godine postale su jedna od najuspješnijih za sportiste iz SSSR-a i zauvijek ušle u istoriju sovjetskog i ruskog sporta.